Chcesz sprzedać gotowe spółki w Warszawie? Usługi: obsługa księgowa, windykacja sądowa, optymalizacja podatkowa!

WEWNĘTRZNY RYNEK PRACY

Rynek wewnętrzny, szczególnie w dużej firmie, jest nie mniej ważny niż rynek zewnętrzny Jeden i drugi wymaga rozpoznania bądź analiz. Jeden i drugi powinien być rynkiem elastycznym. Jeden i drugi rynek pracy powinien być objęty, odpowiednim, wielodostępnym systemem informacji. Naturalnie, powinien to być system skomputeryzowany.

Wewnętrzny rynek pracy może być efektywnie analizowany i wykorzystywany w zasadzie tylko wówczas, gdy w przedsiębiorstwie funkcjonuje sprawna służba personalna o funkcjach zbliżonych do pionów Humań Resource(s) Management (HRM) w dużych firmach krajów rozwiniętej gospodarki rynkowej. Możliwości uaktywnienia i uelastycznienia wewnętrznego rynku pracy praktycznie nie istnieją w warunkach nadmiernego zdecentralizowania – gdy decyzje personalne są podejmowane wyłącznie przez poszczególnych kierowników. Sytuację tę ilustrują poniższe przykłady.

Kierownik wydziału W-3 w firmie, w której polityka personalna jest całkiem zdecentralizowana, potrzebuje trzech operatorów obróbki skrawaniem. Poprzez podległego sobie pracownika daje odpowiednie ogłoszenie w lokalnej prasie i zgłasza trzy wolne miejsca pracy w rejonowym urzędzie pracy, zgodnie z obowiązującym prawem. W wyniku ogłoszenia prasowego zgłasza się sześciu kandydatów. Urząd kieruje dalszych pięciu na rozmowy (z czego czterej to bezrobotni, w tym trzej bezrobotni długookresowo). Kierownik spośród jedenastu kandydatów wybiera cztery osoby: trzech z ogłoszenia i dodatkowo jednego bezrobotnego, skierowanego przez urząd pracy, poruszony jego sytuacją życiową. (Kandydaci z urzędu zjawili się później). Następnie zastanawia się, co dać im do pracy dla jednego pracy wyraźnie brakuje.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.