Chcesz sprzedać gotowe spółki w Warszawie? Usługi: obsługa księgowa, windykacja sądowa, optymalizacja podatkowa!

Ciekawe fakty lub aluzje użyte w prezentacji

Słuchacze zazwyczaj bardziej cenią sobie opowiadania, które zawierają ciekawostki historyczne. Jeśli na przykład opowieść ma pokazać słuchaczom, jakiej „kociej” niezależności oczekujemy od pracowników, możemy zamieścić w niej uwagę opisującą znaczenie kota w kulturze. Na przykład możemy wspomnieć, że w starożytnym Egipcie koty były czczone jak bogowie, otoczone specjalną opieką i traktowane z wielkim szacunkiem.

Opowieść może też zawierać aluzje do obrazów, dzieł muzycznych, powieści, filmów, wierszy, baśni i podań ludowych, które poruszają podobny temat lub pomagają lepiej coś opisać. Czasem takie aluzje pozwalają stworzyć miniaturową kompozycję szkatułkową, którą omawiamy dalej.

Jan Cooper, pisarz z Kolorado, opowiadając, jak umówił się na randkę z najpiękniejszą dziewczyną z gimnazjum, posłużył się rozbudowaną analogią do bajki o Śpiącej Królewnie. Nawiązując do stuletniego paraliżu całego królestwa podczas snu królewny zakończonego pocałunkiem księcia, opisał dom, w którym mieszkała dziewczyna, jako zaklęte miejsce. Wokół rosły kolczaste krzewy, okna były zasłonięte ciężkimi kotarami. Ulice były puste, a z domów sąsiadów nie dochodziły żadne odgłosy. Cooper martwił się, co się stanie, kiedy w końcu odważy się pocałować dziewczynę na kanapie w jej salonie. Bał się, że kiedy jego usta dotkną jej ust, zapomniany kominek w salonie buchnie płomieniami, ponure ściany wyrzucą z siebie dekoracje weselne, a starzy rodzice zerwą się z foteli na biegunach, aby wezwać księdza. Leniwe psy myśliwskie zaczną tańczyć, a sąsiedzi uradowani przybiegną na próg domu i uniemożliwią ucieczkę autora, wywijając pięknie zapakowanymi tosterami dla młodej pan,’.

Aluzja ta nadaje opowieści Coopera ironiczny posmak. Odbiorca utożsamia się z historią, ponieważ przypomina mu jego własne dzieciństwo. Ale wielka przygoda, o której marzy każde dziecko, okazuje się tylko drogą powrotną do szarej codzienności. Ponadto Cooper opowiada historię z perspektywy postronnego obserwatora, co czyni ją zabawną i sprawia, że autor nie popada w nadmierny sentymentalizm, zarozumialstwo i nudę.

Ironiczne nawiązanie do powszechnie znanej historii ma skutek podobny jak w wypadku wszystkich aluzji. Sprawia, że nabiera ona charakteru bardziej uniwersalnego, zyskuje głębsze znaczenie i mocniej oddziałuje na słuchaczy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.